Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Poznawanie zawodów, charakterystyka zawodów

    

Dwudziesty pierwszy wiek to czas szcze­gólny, jeżeli chodzi o funkcjonowanie rynku pracy, właśnie teraz obserwuje­my dynamiczne zmiany zachodzące w obszarze pracy:

następuje wzrost znaczenia wiedzy i edukacji w życiu człowieka, szczególnie w jego życiu zawodowym

coraz większą wagę przywiązuje się do kom­petencji i doświadczenia zawodowego

zmieniają się wymagania pracodawców wobec pracowników i pracowników wobec pracodawców

przekształca się charakter pracy

pojawiają się nowe zawody

nowego znaczenia nabiera wizerunek dobre­go pracownika

zmieniają się formy wykonywania pracy i czas jej świadczenia

zmienia się definicja pracownika.

Na rynek pracy można spojrzeć jak na targowisko. Wystawców straganów można potraktować jako poszukujących pracy, potencjalnych pracowni­ków, którzy oferują – „wystawiają na sprzedaż” – swoje towary (kwalifikacje, kompetencje, umie­jętności, doświadczenie, czas). Kupujący to pra­codawcy, którzy szukają konkretnego produktu – kompetencji, kwalifikacji, oferowanych przez poszukującego pracy. W zależności od tego, w jaki sposób zareklamujesz swój towar i jakiej jakości towar oferujesz oraz czego w zamian (cena-wy­nagrodzenie itp.) oczekujesz, takiej transakcji dokonasz.

Odwołując się do przywołanej metafory, warto so­bie uświadomić pewne mechanizmy, które rządzą rynkiem, również rynkiem pracy – chodzi o pra­wo popytu i podaży.

 

Zarówno na rynku pracy, jak i na straganie popyt, czyli zapotrzebowanie, ustalają kupujący, czyli w tym wypadku praco­dawcy. To oni określają, co chcą kupić, czyli jakich kwalifikacji, kompetencji – jakiego pracownika potrzebują. Po drugiej stronie straganu mamy wystawcę (potencjalnego pracownika), oferują­cego towar, którym dysponuje. Od tego, w jaki sposób zareklamuje swój towar i za jaką cenę będzie chciał go sprzedać, będzie prawdopodob­nie zależało to, czy i jaki towar sprzeda. Sytuacja oczywiście będzie się zmieniała, w zależności od tego, jakiego rodzaju towar oferuje wystawca. Jeżeli towar jest deficytowy (czyli np. są to spe­cjalistyczne kompetencje) i mało jest podobnych wystawców, to prawdopodobnie szybko znajdzie nabywcę, w dodatku za wysoką cenę. Podobnie jest na rynku pracy. Jeśli pracodawca szuka kon­kretnego pracownika, z bardzo precyzyjnie okre­ślonymi, specjalistycznymi kompetencjami – to jest skłonny zapłacić za jego pracę wysoką cenę. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym ryn­kiem pracownika, co oznacza, że popyt (zapo­trzebowanie) jest większy niż podaż, czyli więcej jest kupujących niż straganiarzy. Niestety w rze­czywistości częściej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, a mianowicie rynkiem pracodawcy, czyli popytem mniejszym od podaży. W praktyce oznacza to więcej poszukujących pracy – straga­niarzy oferujących podobne produkty, a mniej pracodawców – kupujących zainteresowanych danym produktem. W tej sytuacji zazwyczaj do­chodzi do sytuacji mniej korzystnej dla sprzeda­jącego, czyli może nie sprzedać wystawionego na straganie towaru – nie znaleźć pracy, albo sprzedać za niższą cenę – dostać gorsze warunki pracy, żeby pokonać konkurencję.

Mam nadzieję, że przywołana metafora pozwo­liła Ci lepiej zrozumieć zależności zachodzące na rynku pracy.

Proszę zapoznaj się z prognozą zawodów na rok 2020. Znajdziesz tam zawody deficytowe lub nadwyżkowe. Zastanów się czy droga zawodowa, którą masz w planach dałaby Ci możliwość zatrudnienia w najbliższym roku. Możesz też sięgnąć do analizy w skali województwa i zobaczyć jakie są zawody deficytowe na Śląsku, a jakie są nadwyżkowe w województwie mazowieckim.

https://barometrzawodow.pl/