Siemianowice Śląskie, 15.05.2020 r.

Szanowna Dyrekcjo i Grono Pedagogiczne,

Pracownicy Administracji i Obsługi

Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie

Zespołu Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych

w Siemianowicach Śląskich

W dniu 18 maja br. przypada setna rocznica urodzin Patrona naszej szkoły Św. Jana Pawła II. Nosząc Jego imię jesteśmy tym bardziej zobowiązani, by zachowywać Jego dziedzictwo i nim żyć. Wielki Papież przez swoje ojcostwo pokazał nam jak dziś być dobrym pedagogiem i wychowawcą. Spotykając się z młodzieżą całego świata, jako niekwestionowany autorytet, wyznaczał im kierunki szczęśliwego życia zawsze opartego na wypełnianiu przykazania miłości Boga i bliźniego. Doskonale wiedział, że szkołą miłości dla chrześcijanina jest krzyż, dlatego nie wahał się stawiać także wysokich, moralnych wymagań. Jak Dobry Pasterz poszukiwał tych, którzy zeszli na manowce, czy też odwrócili się od Boga. Do każdego wyciągał pomocną dłoń. Uczył szacunku. Był Papieżem dialogu.

Przeżywając „ciemną noc” związaną z pandemią i wszelkimi dotkliwymi ograniczeniami jeszcze raz chcemy usłyszeć wypowiedziane na początku pontyfikatu słowa Papieża Polaka: nie lękajcie się! Niech te słowa budują na nowo naszą nadzieję na lepsze dziś i jutro.

W naszej nowej sali katechetycznej wystrój poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II i symbolicznie ukazuje drogę Jego życia. Od Wadowic, gdzie przyszedł na świat i spędził dzieciństwo, przez Kraków, czyli lata młodości, okupacji, seminarium duchownego, kapłaństwa, biskupstwa aż po Watykan, gdzie przez niemal 27 przewodził Kościołowi Powszechnemu jako Biskup Rzymu. Jest to jednak droga nie tylko „kariery”, ale droga do świętości. I w tym znaczeniu może ona stać się także naszą drogą.

Życzę więc Wszystkim świętości, która powinna wyrażać się w dialogu, szacunku do drugiego, otwartości serca, solidarności i szeroko pojętych czynach miłosierdzia i miłości.

Żywię nadzieję, że będziemy mogli już niedługo powrócić do szkoły i tej właśnie katechetycznej sali, która jest też „izbą pamięci” o naszym Wielkim Rodaku.

Szczęść Boże!

Wasz katecheta – ks. Ireneusz Pawlak