Niebieska karta

Każda rodzina ma jakieś problemy. Bywa tak, że te problemy są na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do kogoś po pomoc. Może być tak na przykład w tedy gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, bije lub w inny sposób krzywdzi członków rodziny.

Gdy czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę zawsze masz prawo zawiadomić o tym policję.

Zadzwonienie na policję w momencie gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem aby zmienić sytuację w domu. Policja ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczeństwo, może również założyć Ci niebieską kartę.

Co to jest Niebieska Karta ?

Niebieska karta, to taki dokument, który ma pomóc policji w rozwiązaniu problemu. Składa się on z dwóch części. Jedna część przeznaczona jest dla policji, jest to dowód tego co policja zobaczyła na miejscu oraz dowód tego, że w domu dzieje się coś złego. Druga część jest przeznaczona dla Ciebie lub osoby dorosłej, która dzwoniła na policje. Znajdują się na niej adresy i telefony, gdzie jeszcze można prosić o pomoc.

Gdy policjanci przyjeżdżają do domu, gdzie komuś dzieje się krzywda, mają obowiązek założyć niebieską kartę. Zdarza się jednak, że o tym nie pamiętają. Warto wtedy powiedzieć, że chcesz założyć taką kartę. Niebieska Karta powinna być wypełniana przy każdej interwencji policji. Jest to ważny dowód na to, co dzieje się w domu.

Dzięki takiej karcie dzielnicowy będzie wiedział co dzieje się u Ciebie w domu i co jakiś czas (raz w miesiącu) przychodził, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Kto może Cię wesprzeć?

Rodzice

Rodzice mają obowiązek troszczyć się o swoje dzieci, dopóki nie ukończą one 18 lat. Oznacza to, że rodzice muszą zapewnić dziecku odpowiednią opiekę i dbać o jego potrzeby. Ważne, aby rozmawiać z rodzicami o swoich problemach. Gdy będą wiedzieli jakie przeżywasz problemy i jak się czujesz, łatwiej im będzie Ciebie zrozumieć i Ci pomóc. Zadaniem rodziców jest udzielanie Ci wsparcia i ochrony, zawsze gdy tego potrzebujesz.

Babcia, dziadek, ciocia, wujek

Dziadkowie, wujek, ciocia i inni członkowie Twojej rodziny, to także osoby, do których możesz zwrócić się gdy masz jakiś kłopot. Czasami, o niektórych sprawach wstydzimy się lub obawiamy porozmawiać z rodzicami. Wtedy warto poszukać wsparcia u innych bliskich osób. Osoby od nas starsze mają większe doświadczenie w różnych sprawach i często mogą mieć dobry pomysł jak poradzić sobie z trudną sytuacją.

Pedagog i psycholog szkolny

Uczeń może zgłaszać się do psychologa/pedagoga szkolnego, np. gdy: nie radzi sobie z nauką, nie czuje się bezpiecznie w szkole, ma problemy osobiste, kłopoty w domu, przeżywa trudności w kontaktach z rówieśnikami. Psycholog/pedagog szkolny powinien wysłuchać, wesprzeć i pomóc osobie, która zgłosi się do niego z problemem.

Wychowawca

Zadaniem wychowawcy klasy jest poznanie uczniów i ich sytuacji, zarówno szkolnej, jak i domowej. Dobry wychowawca pomaga uczniom w sprawach dla nich ważnych, stara się rozwiązywać indywidualne i klasowe problemy, interesuje się postępami ucznia w nauce i związanymi z tym trudnościami. Jest również pośrednikiem między klasą a pozostałymi nauczycielami.

Przyjaciel/przyjaciółka

Kiedy przeżywamy problemy, warto mieć obok siebie życzliwą osobę, która pomaga przetrwać nam trudne chwile. Taka osoba może po prostu przy nas być i podtrzymać na duchu, ale również pomóc nam znaleźć wyjście z sytuacji. Czasami bardzo trudno jest samodzielnie rozwiązać jakiś problem. Juz samo opowiedzenie przyjacielowi o problemie moze sprawić, że poczujemy się lepiej.

Kurator sądowy / Pracownik socjalny

Są to osoby, które czasami pomagają rodzinom zmagającym się z różnymi problemami. Jeżeli rodzinę odwiedza kurator lub pracownik socjalny, to ważne jest aby mówić tym osobom o swojej sytuacji. Dziecko ma prawo poprosić kuratora/pracownika socjanego o rozmowę na osobności. Ich zadaniem jest wspieranie rodziny, a także zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i w razie potrzeby schronienia.

Możliwości wsparcia:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 166 111